سونوگرافی چیست؟ همانطور که در مقالات قبل بیان شده بود تصویر برداری در صنعت پزشکی تحول عظیمی به وجود آورد. روشهای گوناگون تصویربرداری در کنار عملیات دیگر مانند آزمایش های گوناگون تشخیص بیماری را سریع و دقیق می کند.

اولین دستگاه های تصویر برداری، دستگاه رادیولوژی  بود که ساختار آنها بر پایه اشعه ایکس کار می کردند که به ولتاژ بسیار بالا نیاز داشتند و بسیار ساده تر از نوع امروزی می باشند. ولتاژ بالا در این دستگاه مشکلات زیادی را مانند قطعی برق در کل شهر را نیز برای فقط یک تصویر برداری به وجود می آورد البته به دلیل ولتاژ پایین برق شهری این مشکل به وجود می آمد. امروزه این مشکل بر طرف گردیده است و این تکنولوژی همانند همه تکنولوژی پیشرفته زیادی کرده است.
طی پیشرفت علم تصویر برداری علاوه برتصویر برداری با پایه اشعه ایکس از امواج فراصوت و الکترومغناطیسی نیز استفاده می شود. که البته هر کدام طبق دستور پزشک و آمادگی بیمار مورد استفاد ه قرار می گیرد.

یک دانشمند ایتالیایی با دقت بر توانایی پرواز خفاش ها در شب و برخورد نکردن با موانع متوجه شد که این حیوان به جای نور با استفاده از امواج صوتی و صدا راهنمایی می شود. این امواج قابل تشخیص برای انسان ها نیست و این امواج را به نام کاشف آن اولتر اسوند نامیدند. سابقه استفاده از فرا صوت یا اوالتر اسوند از پیدا کردن زیر دریایی های دشمن به دست فرانسوی ها می باشد،که برای پیدا کردن بقایای کشتی تایتانیک نیز از این روش استفاده کردند.

فایده استفاده از سونوگرافی

به دلیل وجود اشعه ایکس در  رادیولوژی در بعضی موارد با اینکه دوز این اشعه بسیار کم می باشد از سونوگرافی برای تصویر برداری انجام می شود. مواردی مانند تصویربرداری از زنان باردار و جنین که در بعضی موارد این اشعه جنین را دچار مشکل کرده و باعث نارسایی جنین نیز می شود.
با به بوجود آمدن این روش و استفاده از امواج فراصوت این چنین مشکلات تا مقدار زیادی حل گردیده تا جاییکه امروزه برای مشاهده سلامت جنین از سونوگرافی استفاده می شود. با این روش بعضی از کم و کاستی های اشعه ایکس نیز مانند عدم توانایی در تصویر برداری از بافتهای نرم مثل طحال، کبد و کلیه از بین رفته است ولی با این وجود هنوز اشعه ایکس در بعضی موارد ارجحیت دارد و پزشک مربوطه با توجه به نوع بیماری تشخیص می دهد که از کدام نوع استفاده نمایید.

آزمایش سونوگرافی برای چیست؟

این آزمایش کاربردهای بسیار زیادی در تشخیص و درمان انواع بیماری ها دارد و  به دلایل متعددی انجام می شود که عبارتند از:

  • مشاهده تخمدان ها و رحم در زمان بارداری و نظارت بر روند رشد و تکامل جنین
  • تشخیص مشکلات مثانه
  • ارزیابی جریان خون در بخش ها و اندام های مختلف بدن
  • کمک به انجام بیوپسی در تشخیص و درمان انواع تومورها
  • آزمایش توده های پستانی
  • بررسی غده تیروئید
  • بررسی مشکلات دستگاه تناسلی مردانه و غده پروستات
  • بررسی التهاب مفاصل (Synovitis)
  • تشخیص بیماری متابولیک استخوان

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری به دلایل مختلفی انجام می شود تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود. این آزمایش معمولاً به دلایل پزشکی و به دنبال بروز علائم مشکوک در فرد انجام می شود اما گاهی نیز سونوگرافی بارداری صرفاً برای تعیین جنسیت نوزاد انجام می شود. اگر چه سونوگرافی برای زنان باردار کاملاً بیخطر است اما به طور کلی توصیه پزشکان این است که این تصویربرداری تنها در موارد ضروری انجام شود